Поиск по дате:

25 Июня
июня 2024
ПВСЧПСВ
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Новости

Громадська організація «Спілка юристів Одеської області» та інформаційне агентство «КонструктивNEWS» презентували новий проєкт «Рейтинг ефективності судів Одеського регіону за 2022 рік», головним завданням якого стало висвітлення результативності роботи судів першої інстанції усього регіону у порівнянні з іншими.

Детально про ідею виникнення рейтингу, його тонкощі та, власне, результати в ході прес-конференції розповіли розробники проєкту. За словами голови ГО «Спілка юристів Одеської області», кандидата юридичних наук Олександра Рябця, на реалізацію ідеї було витрачено багато часу та сил.

photo 2023 05 18 14 12 31

- На перший погляд це може показатись надлегкою роботою, але зіткнувшись з величезними обсягами інформації від судів, ми зрозуміли, що на нас чекає кропітка праця. Ми з командою вирішили зробити доступний та зрозумілий для кожного рейтинг, який покаже суспільству реальний стан справ у судовій системі, а судам надасть можливість проаналізувати і покращити свою роботу, - зазначив Олександр Рябець.

Як розповів аналітик ІА «КонструктивNEWS» Владислав Дрозюк, суди достатньо позитивно відгукнулися на новостворений проєкт.

дрозюк

- Ми розуміли, що кількість судів достатньо велика, тому зверталися безпосередньо до територіального управління Одеської державної судової адміністрації. Вони постійно отримують усі показники від судів, тому ми виключали момент, що якийсь суд захоче саботувати і не надати нам необхідні дані, - додав Владислав Дрозюк. – Ми, до речі, були дуже приємно здивовані, як деякі суди оперативно відгукнулися на наше прохання. Наприклад, Одеський окружний адміністративний суд буквально за два дні надіслав нам усі свої показники, які були необхідні для оцінки за нашими критеріями.

Рейтинг ефективності судів був розроблений на основі наступних критеріїв:

- кількість справ, які надійшли за рік до відповідного суду;

- кількість розглянутих справ у суді протягом року;

- кількість розглянутих справ протягом року з розрахунку на 1 суддю;

- кількість нерозглянутих справ (залишок на кінець року) з розрахунку на 1 суддю;

- кількість справ, які розглядаються в суді більше одного року (що досить часто є порушенням розумних строків розгляду справи і затягуванням судового процесу).

Отже, сам проєкт націлений на обізнаність населення в даній сфері та покращення доступу до правосуддя громадян у майбутньому шляхом поступового підвищення відповідних показників. Базується рейтинг виключно на критеріях ефективності, які команда отримала відповідно до запитів.

За вищеперерахованими критеріями фахівці математичним шляхом визначили найефективніші суди і, таким чином, сформували як проміжні списки рейтингу відповідно до кожного критерію, так і фінальний рейтинг. Фінальний рейтинг формується із розрахунку всіх показників за критеріями.

До рейтингу потрапили усі суди першої інстанції Одеської області (33 суди), окрім Ананьївського районного суду Одеської області, так як чисельність суддів становить нуль і аналізувати роботу суду не є доречним.

Фінальний список рейтингу ефективності судів Одеського регіону за 2022 рік:

Згідно з фінальним рейтингом, перше місце за показниками посідає Київський районний суд м. Одеси. Незважаючи на те, що за кількістю нерозглянутих справ суд знаходиться у середині рейтингу, середній показник ефективності у Київському районному суді значно вищий за інші. Чисельність суддів з повноваженнями становить 22.

Друге місце за показниками посів Любашівський районний суд Одеської області. У даному суді налічується лише 2 діючих судді, проте, справи, що поступають до суду, розглядаються у розумні строки розгляду.

Третє місце за показниками займає Болградський районний суд Одеської області. Чисельність суддів з повноваженнями – 4.

Четверте місце – Біляївський районний суд, п’яте – Білгород-Дністровський районний суд. Шосту сходинку займає Роздільнянський районний суд, а восьму - Одеський окружний адміністративний суд. Суворовський районний суд м. Одеси – дев’яте місце. Приморський районний суд м. Одеси займає десяте місце.

photo 2023 05 18 14 27 41photo 2023 05 18 14 27 41

Окрім важливої місії покращення роботи українських судів, проєкт відіграє важливу роль ще й для суспільства. Як зауважив головний редактор інформаційно-юридичного сайту «Я і Закон» Ілля Бут,  збір статистичних даних не є чимось новим для України, але зазвичай ці показники не доносяться до суспільства.

бут

- Ці дані в основному використовуються для внутрішньої організаційної роботи у судовій системі. Однак громадськість так само у цьому зацікавлена: суспільство хоче отримати повноцінну інформацію про стан судочинства у державі і, що найважливіше, мати розуміння «чому моя справа розглядається так довго», - розповів Ілля Бут. – Дуже добре, що рейтинг вирішили провести за результатами саме 2022 року, бо так ми змогли дослідити, як війна вплинула на роботу судочинства, які трансформації відбуваються. У довгостроковій перспективі ми зможемо побачити динаміку.

У свою чергу голова ГО «Спілка юристів Одеської області» Олександр Рябець поділився, що не очікував в результаті побачити фінальний список таким, який він є сьогодні.

- Наше дослідження абсолютно справедливе та обґрунтоване. Навіть не дивлячись на те, що всі суди різні за кількістю суддів та справ, порівнювати їх, на нашу думку, коректно. Бо якщо ми будемо розглядати кожен суд окремо ми не побачимо їх ефективності. Ефективність приходить у порівнянні, - додав Олександр Рябець. – Фінальний список вийшов збалансованим завдяки критеріям, за якими ми оцінювали кожен суд. Ми щиро вдячні суддям та судовим апаратам, які знаходяться на вершинах рейтингу, за ефективну роботу, яка значною мірою підвищує довіру громадян до суду та сприяє доступу до правосуддя. Також хочемо звернути увагу інших судів на показники та побажати покращити свої результати!

Зазначимо, що даний рейтинг буде направлено до Ради суддів України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Державної судової адміністрації та Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.