Поиск по дате:

13 Октября
октября 2024
ПВСЧПСВ
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Точка зрения

18 вересня відбувся XX З’їзд суддів України. Це визначна подія для юридичного світу, яка дозволяє суддівській спільноті обговорити актуальні питання, пов’язані з функціонуванням судової системи та ухвалити рішення щодо стратегічного розвитку правосуддя. Під час з'їзду судді мають можливість висловити свої думки про необхідні реформи, поділитися досвідом та визначити пріоритети на майбутнє.

- Незалежність судової гілки влади є основою правової держави та гарантією захисту прав і свобод громадян. Вона забезпечує справедливе і неупереджене правосуддя, що критично важливо для підтримання довіри до системи. Судді повинні мати змогу приймати рішення без тиску з боку політиків, бізнесу чи інших впливових осіб.

А чи є сьогодні тиск та вплив на суддів? Так, є. Але!

Сьогодні судова гілка влади в Україні демонструє більшу незалежність порівняно з періодом СРСР та перших років незалежності. Хоча в Україні ще є проблеми з корупцією та політичним впливом, системні реформи, що розпочалися після 2014 року, сприяли зміцненню незалежності суддів.

Під час СРСР суди були інструментом державної влади, виконуючи політичні рішення без жодної автономії. Судова система часто не захищала права громадян, а навпаки, підтримувала репресивну політику режиму.

У перші роки незалежності України судова система переживала кризи, були випадки впливу олігархів та політиків на рішення суддів. Однак поступово розпочалися реформи, які зосереджені на створенні механізмів, що забезпечують більш прозору і незалежну роботу судів.

Сьогодні в Україні запроваджено ряд інститутів і законодавчих ініціатив, які покликані захистити суддів від зовнішнього тиску, таких як автоматизовані системи розподілу справ та механізми дисциплінарної відповідальності. Це, безумовно, сприяє більшій незалежності судової гілки влади, проте ще попереду багато роботи для досягнення ідеалу правосуддя.