Поиск по дате:

22 Июля
июля 2024
ПВСЧПСВ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Персона

Сплачуючи податки, кожен з нас робить свій внесок у забезпечення функціонування держави. Особливо це актуально сьогодні – у час воєнної агресії проти України. 

Щоб дізнатися про стан сплати податків до бюджетів усіх рівнів на Одещині, ми зустрілися з виконуючим обов’язки начальника Головного управління ДПС в Одеській області Русланом Хваном. А ще мали на меті ближче познайомитися з людиною, яка очолює одну з найважливіших державних регіональних структур, адже Руслан Миколайович призначений на цю посаду півроку тому, і таку довіру йому було надано вже під час війни.

2022-й – це рік випробувань та перевірка на міцність як державних органів, так і платників податків

– Руслане Миколайовичу! Наскільки платники в період воєнного стану є соціально відповідальними щодо сплати податків?

 Насамперед, користуючись нагодою, хочу висловити слова вдячності тим платникам податків, які в цей надскладний для всієї країни час сумлінно виконують свої податкові зобов’язання.

Так, протягом січня-листопада 2022 року до зведеного бюджету сплачено 32,7 млрд грн, що на 5,1 млрд грн, або майже на 19 відсотків більше, ніж у січні-листопаді 2021 року.

До державного бюджету за 11 місяців 2022 року суб’єктами господарювання сплачено понад 12 млрд грн, що на 1,7 млрд грн більше, ніж у січні-листопаді 2021 року (темп росту склав  115,8 %).

Крім того, бюджети територіальних громад за січень-листопад поточного року поповнилися на понад 20 млрд грн, що на 3,4 млрд грн, або на 20,4 відсотка, більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Найбільшу питому вагу в структурі доходів державного бюджету складає сплата суб’єктами господарювання податків, зборів та платежів у  таких галузях, як «Державне управління й оборона», «Транспорт, складське господарство», «Оптова та роздрібна торгівля», «Промисловість».

Серед основних джерел формування зведеного бюджету залишаються податок на доходи фізичних осіб (17,6 млрд грн), податок на додану вартість (5,4 млрд грн), податок на майно (понад 3 млрд грн), єдиний податок (2,5 млрд грн).

Збільшення сум сплати податків як до державного, так і до місцевих бюджетів забезпечує акумулювання додаткових коштів та подальше їх спрямування на своєчасне фінансування різноманітних програм соціально-економічного розвитку держави.

– Минає складний 2022 рік. Які Ваші прогнози щодо виконання показників сплати податків, які були доведені для регіону?

 Так, це рік випробувань, нових можливостей та досягнень. Загалом за 2022 рік до державного бюджету очікується забезпечити сплату в сумі 13,7 млрд грн, що на 11,5 відсотка більше, ніж за січень-грудень 2021 року.

У свою чергу до місцевих бюджетів нами очікується надходження 22,6 млрд грн, що 3,2 млрд гривень більше, ніж минулого року.

Тобто прогнози, як бачите, оптимістичні. Хочу наголосити, що це досягнення наших сумлінних платників податків, однак, як у напрямку нашої діяльності, так і в інших, запорука нашої успішної роботи – наявність фахових працівників, людей, які, не зважаючи ні на що, працюють відповідно до вимог часу. Я це підкреслюю повсякчас і вдячний своєму колективу за  професіоналізм та відданість роботі.

IMG 1411

Сервісне обслуговування та співпраця – на всіх рівнях

– Одеська область – найбільша в Україні. Чи впливає віддаленість багатьох населених пунктів від районних центрів та міста Одеси на комунікацію платника податків з податковою службою?  

– Метою податкової служби регіону є максимально комфортне обслуговування платників податків. На обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області перебуває понад  236 тисяч  платників податків, з них  близько 100 тисяч  юридичних осіб, 136 тисяч фізичних осіб-підприємців та понад дві тисячі – фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

У кожному районному центрі Одещини функціонують державні податкові інспекції, які є структурними підрозділами Головного управління ДПС в Одеській області. Також майже при кожній такій інспекції створені Центри обслуговування платників. Громадяни та платники податків мають змогу звернутися до Центрів і отримати одну з 79 послуг, які надаються в Головному управління ДПС в Одеській області.

Зокрема, для зручності та комфортності платників в умовах воєнного стану сервісне обслуговування здійснюється незалежно від місця обліку платника податків.

Загалом протягом 2022 року платники податків у Центрах обслуговування податкової служби регіону отримали 195 тисяч адміністративних послуг. Найбільш запитуваними є послуги з отримання реєстраційного номера облікової картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб (станом на 01.12.2022 року – 81 тисяча звернень),  надання витягу з реєстру платників єдиного податку (27 тисяч),  видача відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених та утриманих доходів (21 тисяча) та реєстрація платника єдиного податку (18 тисяч).

Не один рік ми працюємо над тим, щоб максимально спростити ведення бізнесу. І прогрес очевидний.

Скажімо, зареєструвати ФОП можливо за 10 хвилин, не виходячи з дому. Аналогічно можна подати декларацію або сплатити податки через портал «Дія».

Також створено низку електронних сервісів з метою забезпечення  сприятливих умов для платників податків щодо подання звітності й  отримання адміністративних послуг. У зв’язку із запровадженням в Україні воєнного стану такі сервіси користуються підвищеним попитом.

Протягом останніх років податкова служба проводить роботу серед платників податків щодо популяризації сервісів податкової та максимального залучення всіх верств населення до взаємодії у цифровому форматі з використанням електронного підпису.

IMG 1438

Згідно з розрахунком частки електронної звітності, поданої платниками Одеської області, частка Е-декларацій у загальній кількості поданих податкових декларацій станом на 1 грудня цього року дорівнює 94,2%; частка Е-декларацій, поданих юридичними особами, – 97,3%; частка Е-декларацій, поданих фізичними особами,  91,2%.

Завдяки вжитим фахівцями Головного управління ДПС в Одеській області заходам щодо залучення платників до користування сервісами ДПС,  станом на 1 грудня 2022 року залучена 41 тисяча платників, які раніше не користувалися податковими сервісами.

До речі, незважаючи на те, що нині вкрай непрості умови для ведення бізнесу, в Одеському регіоні ми спостерігаємо, що новостворені суб’єкти господарювання започатковують власну справу та реєструються платниками податків.

Так, за 11 місяців 2022 року на податковий облік в Одеській області взято майже 14 тисяч представників бізнесу, з них майже дві тисячі  юридичних осіб та 12 тисяч фізичних осіб-підприємців.

– Щорічно проводиться кампанія декларування громадянами своїх доходів. Чи є позитивні підсумки у 2022 році?

– Так, можу зазначити, що станом на 1 грудня поточного року мешканцями регіону подано понад 23 тисячі податкових декларацій про майновий стан та доходи.

IMG 1447

Громадянами задекларовані доходи в сумі 10,1 млрд гривень, що на 45 відсотків більше від показників минулого року.

Сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, складає 175,1 млн гривень та військового збору – 86,8 млн гривень. Порівняно з аналогічним періодом минулого року сплата зросла відповідно на 13,4 млн грн та 51,9 млн гривень.

Доходи, що перевищують 1 млн грн., задекларував 571 громадянин. Порівняно з аналогічним періодом минулого року кількість «мільйонерів» в Одеському регіоні зросла на 147 осіб. Вказаними фізичними особами задекларовано майже 8,6 млрд грн, з яких самостійно нараховано до сплати 117,4 млн грн податку на доходи фізичних осіб та 77,5 млн грн військового збору.

Сумлінно задекларувавши свої доходи та сплативши податки, громадяни роблять свій внесок у забезпечення фінансування соціально-економічного розвитку територіальних громад та потреб Збройних сил України.

– Взаємодія та розвиток співпраці з територіальними громадами. Це питання було, та й залишається, предметом особливої уваги з боку керівництва Одеської обласної військової/державної адміністрації. Наскільки така взаємодія налагоджена з боку регіональної податкової?

– Співпраця з територіальними громадами – це наша щоденна робота, ефективних результатів якої я як керівник вимагаю від підлеглих, насамперед – від керівників державних податкових інспекцій на місцях.

Головним управлінням ДПС в Одеській області забезпечується інформаційна та консультаційна підтримка громад у всіх питаннях, від формування до наповнення місцевих бюджетів.

Окрім того, на постійній основі проводяться спільні заходи  зустрічі, наради, семінари  з головами територіальних громад та бізнес-спільнотою з питань застосування податкового законодавства та новацій у ньому.  

А головним результатом цієї роботи є збільшення сплати податків та зборів до бюджетів громад.

– Сьогодні при кожній регіональній ДПС створено податкові платформи, покликані покращити комунікацію між ДПС та платниками. Чи користується одеський бізнес цим сервісом та які питання обговорюються?

– Податківці Одещини продовжують реалізовувати свою позицію щодо відкритості у роботі з бізнесом та громадськістю. Саме тому в Головному управлінні ДПС в Одеській області діє комунікаційна податкова платформа.

Запроваджений формат роботи ефективно допомагає вирішувати питання, які турбують представників інститутів громадянського суспільства, бізнес-асоціацій, та виявляти системні проблеми, які потребують оперативних управлінських рішень.

На сьогодні Головне управління ДПС в Одеській області перебуває в постійній комунікації з платниками податків, громадськими організаціями, асоціаціями, які представляють інтереси малого та середнього бізнесу, а також з органами місцевого самоврядування. В діалозі ми обговорюємо та намагаємося вирішити ті  проблеми, з якими стикаються платники, і щоденно працюємо в цьому напрямку.

Нагадую, що у разі виникнення питань, які потребують оперативного розгляду, платники можуть надсилати звернення на окрему поштову скриньку Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра..

 Відкритість, чесна комунікація – це запит суспільства.

IMG 1450

– Ми вдячні Вам, що знайшли час на спілкування з нами. Знаємо, що загалом роботі зі ЗМІ приділяється велика увага.

– Звичайно! Ми розуміємо, що така співпраця дуже важлива, суспільство потребує такої ефективної комунікації.

У нас в управлінні налагоджено зв’язки з регіональними засобами масової інформації, ми запрошуємо їх до висвітлення нашої діяльності. Також функціонують субсайт Головного управління ДПС в Одеській області вебпорталу ДПС та сторінка ДПС в Одеській області у соціальній мережі Facebook, де кожний має можливість ознайомитися з якісною актуальною інформацією щодо практики застосування законодавства з питань, що належать до компетенції ДПС.

– Бачимо у Вас в кабінеті багато кубків, що свідчать про спортивні перемоги. Що таке спорт у Вашому житті?

– Спорт відіграв дуже важливу роль у моєму житті. Заняття спортом дають не лише гарну фізичну форму, а й виховують у людині дисциплінованість, відповідальність, вміння діяти командою на позитивний результат, а це потрібно у будь-якій сфері.

Кубки, що стоять у моєму кабінеті, про які ви запитали, – це за перше і друге місця у благодійних турнірах, які проходили нещодавно. Команда Головного управління ДПС Одеської області грала з командами різних державних та правоохоронних структур міст Одеси та Києва.

Підзаголовок: Спроможність відповідати викликам та очікуванням часу

– Вам вдається наповнювати бюджет навіть з перевиконанням доведених завдань попри те, що бізнес дуже постраждав під час війни…

– Вважаю, що якісна взаємодія та порозуміння особливо актуальні сьогодні, адже для бізнесу зараз такі ж нелегкі часи, як і для всієї країни. Постраждали як великі підприємства, так і середній, малий бізнеси. Я вже не кажу про території, які перебували (чи й досі перебувають) під окупацією або у зоні бойових дій. Звичайно, це позначається на обсягах сплати податків. Для нас важливо, щоб платник податків сприймав податкову службу, як партнера, який допоможе діяти в правовому полі та дотримуватися податкової культури.

– Які першочергові завдання та виклики стоять перед Вами як керівником та податківцями області у 2023 році?

– Насамперед – це підвищення рівня добровільної сплати податків, діалог, комунікація, дотримання бізнесом податкового законодавства та надання платникам податків якісних, зручних послуг. Саме ці складові є запорукою наповнення бюджетів усіх рівнів та виконання державою своїх функцій.

Громадяни та бізнес повинні розуміти, що, сплачуючи податки, вони підтримують свою країну, роблять сильнішою її армію та економіку. Це дуже важливо для успішного європейського майбутнього!

Ми всі продемонстрували велике внутрішнє єднання і зуміли згуртувати навколо себе весь світ – це наша зброя, яка пришвидшує перемогу.

Переконаний, що у 2023 році податкова Одещини й надалі виконуватиме поставлені перед нею завдання, незважаючи на війну, адже ми вже довели всім свою вірність країні, силу та стійкість.

Україна обов’язково переможе!

Бесідувала Галина Владимирська