Степан Дмитрович Дериволков: З літа за корупцію на митниці візьмуться серйозно.
Корупційні явища в державних структурах відчайдушно борються з тими, хто їх намагається викорінити. Як і будь-яка митниця в інших країнах, Державна Митна Служба України (ДМСУ) схильна до впливу корупції, особливо сильно це проявляється на прикордонних митних постах. Але, до честі високопоставлених чинів в ДМСУ, ця проблема не замовчується з метою зберегти «честь мундира», а навпаки – будь-які факти хабарництва виявляються, припиняються і передаються на розслідування в прокуратуру і органи антикорупційної політики. Вся інформація про вчинені корупційні злочини в ДМСУ стає надбанням громадськості, тому що прес-служба ДМСУ публікує докладну інформацію на своєму відомчому web-сайті. Крім того, в моніторинговому центрі ДМСУ відкрито цілодобовий телефон довіри, на який можна зателефонувати і повідомити про непорядні явища, свідками яких вам довелося стати. Вся інформація, що надходить, ретельно вивчається і оперативно розслідується.
Подібна відкритість і визнання власних недоліків, на думку заступника голови ДМСУ Степана Дериволкова, є ознакою того, що ДМСУ на правильному реформаторському шляху. Степан Дмитрович упевнений, що навіть за нинішньої недосконалої законодавчої бази в частині протидії корупції ввіреному йому відомству вдалося досягти досить великих результатів в боротьбі з хабарниками. Пан Дериволков оперує досить вагомими цифрами за кількістю звільнених співробітників ДМСУ, чиї моральні якості виявилися не настільки міцними, щоб не піддатися спокусі отримати хабар. Тільки в 2016 році, що лише почався, з лав ДМСУ були звільнені 160 осіб, викритих у корупційних діях. Причому внутрішня служба протидії корупції не обмежується тільки звільненням. Активна взаємодія з органами прокуратури та антикорупційної політики дозволяє притягати тих, що провинилися, до кримінальної відповідальності. На 14 чоловік з вищезгаданих 160 вже відкрито 12 судових проваджень за звинуваченням у хабарництві та корупції. Згідно розрахунків Степана Дмитровича, трохи менше 10% загального числа тих, що вчинили правопорушення, притягнуто до кримінальної відповідальності, і, на його думку, – це дуже мало. До початку цього літа очікується вступ в силу нової редакції Митного Кодексу України та посилення законодавчої бази щодо корупціонерів, і Степан Дериволков сподівається, що боротьба з корупційними явищами в ДМСУ піде зовсім іншими темпами. Нові законодавчі акти істотно розширюють повноваження служб внутрішньої безпеки ДМСУ, які не тільки зможуть припиняти будь-які корупційні злочини, а й в обов'язковому порядку повинні будуть розслідувати їх, звітуючи про хід слідства перед прокуратурою та антикорупційними органами. Таким чином, очікується ефект від розширення повноважень, поєднаного зі збільшенням персональної відповідальності тих, кому доручено виявлення, припинення та розслідування злочинної корупційної діяльності в рядах ДМСУ.
Пан Степан Дериволков сподівається, що до літа в ДМСУ настане нова епоха, в якій не буде місця корупціонерам. І не доведеться більше на відомчому сайті публікувати інформацію про досить високопоставлених чинів, які не погребували взяти незаконну винагороду в розмірі всього 500 доларів США за свої прямі посадові обов'язки, як це сталося з співробітниками Чернігівської митниці та митного поста в аеропорту «Київ». І вже тим більше, нові повноваження внутрішньої безпеки повинні вирішити проблему з такими явищами, як:
- Кримінальна корупція в особливо великих розмірах при нелегальному ввезенні заборонених в Україні товарів.
- Корупційне шахрайство за рахунок зниження або скасування обов'язкових митних податків для суб'єкта ЗЕД на «користь» своєї кишені, а не на користь бюджету України.
«Чистка рядів» необхідна. І не чекаючи доленосного літа, ДМСУ активно бореться з неблагонадійними співробітниками в своїх рядах. Посадовий склад очищається навіть від тих, хто настільки хотів працювати на «хлібному місці», яким для себе завжди вважав митницю, що надав фальшивий диплом про вищу профільну освіту. В ході перевірки, яку провели в 2011 році, серед 20 тисяч дипломів співробітників ДМСУ 33 виявилися підробленими. Причому, вражає, що з цих 33 вже колишніх співробітників ДМСУ аж 8 працювали у Львівській митниці. На всіх 33 осіб накладено адміністративну або кримінальну відповідальність. А Львівська митниця на сьогоднішній день на 86% має новий посадовий склад.
Джерело: "Новини України"