Саме так – «ЗСУ на захисті дітей» – назвали цього року виставку дитячого малюнку, приуроченого до Міжнародного дня захисту дітей, її організатори: Одеська православна єпархія, Одеська обласна Рада миру, КУ «Міська художня галерея». Ідею підтримав Департамент культури, міжнародного співробітництва та євроінтеграції Одеської міськради. Експозиція розмістилася на території Свято-Архангело-Михайлівського жіночого монастиря.
З огляду на тему виставки, на відкриття прийшли не лише діти, їхні рідні та педагоги, а й почесні гості – бійці Тероборони і прикордонники. А коли оглядаєш експозицію, то бачиш: саме наші захисники стали героями багатьох дитячих малюнків. І переконуєшся, що попри свій юний вік маленькі художники усвідомлюють, що в їхній рідній країні йде війна, і знають, що на захисті їхнього дитинства, на захисті Вітчизни стоять Збройні Сили України.
– Сьогодні, у Міжнародний день захисту дітей, ця виставка присвячена насамперед їм, але також – Збройним Силам України, які захищають наших дітей у ці трагічні дні війни, – говорить настоятелька монастиря ігуменя Серафима. – Цей захист ми відчуваємо повсякчас, і своїми роботами діти сердечно дякують нашим героїчним воїнам. Ми знаємо, що саме завдяки їх мужності мирне небо буде сяяти сонцем волі, правди і свободи для цих дітей.
У виставковому залі обителі, де вже багато років поспіль зазвичай відбувалися різні художні виставки, зокрема – і дитячого малюнку, зараз надано прихисток численним вимушеним біженцям з районів ведення бойових дій. Тож локацію змінили: малюнки розмістили просто неба на площі перед Будинком милосердя. Погода цьому сприяла: тепле яскраве сонце додало малюнкам яскравості, а дітям – радості.
До учасників та всіх присутніх з вітальними словами звернулися матінка Серафима, голова Одеської обласної Ради миру Таміла Афанасьєва, голова журі і куратор виставки Галина Лєкарєва-Нікітіна. Далі відбулася церемонія нагородження: переможці отримали дипломи першої і другої премій, були відзначені і їхні наставники. А ось подарунки дісталися не лише учасникам виставки, а й усім присутнім діткам.
До фінальної експозиції ввійшли роботи вихованців Мистецьких шкіл №№ 4, 14, 15 та Художньої школи № 2 м. Одеси. Один з юних художників – десятирічний одесит Тимур Черкез – був відзначений Спеціальною премією за серію з дев’яти малюнків. Це своєрідний мальований щоденник воєнного часу.
– Я малюю те, що мені спадає на думку, – розповідає хлопчик. – В основному мої картини мають певний смисл. Скажімо, в одній роботі підпалюють несправедливість. Так я стверджую, що все має бути справедливо і мирно. Я дуже боявся у перші дні війни, а потім заспокоївся, ніби все стало як звичайно. Знаю, що в країні війна, але я роблю мирні справи. Те, що я малюю, побудоване на реальних подіях, однак це мої фантазії, моя уява.
А маленька Віталіна Негара, володарка Першої премії, намалювала сюжет під назвою «Голуби миру» і коментує свою роботу так: «Бо хочу, щоб прийшов мир. І хочу побажати всім українським дітям, щоб у них було життя!»
Автор: Влада Галіна
Фото: Олег Владимирський