Поиск по дате:

12 Декабря
декабря 2024
ПВСЧПСВ
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Новости

Останнім часом у деяких публікаціях ЗМІ, у виступах депутатів, керівників підприємств почала поширюватися інформація про те, що з 1 січня 2025 року тарифи на розподіл природного газу для побутових споживачів зростуть.

Ця інформація не відповідає дійсності та може створити певну соціальну напругу серед споживачів природного газу, мешканців Одеси от ОдеськоЇ області.

Сьогодні можна однозначно сказати, що розповсюджувачі подібних чуток брешуть, вводячи в оману одеситів, підкреслили в АТ «Одесагаз».

Заступник голові правління АТ «Одесагаз» Денис Якубовський відповів на запитання побутових споживачів природного газу

Чи діє мораторій на підвищення тарифів?

 - Я можу лише прокоментувати тариф на послуги з розподілу природного газу, що безпосередньо відноситься до сфери діяльності нашого підприємства. 

Ще в 2022 році був прийнятий Закон України №2479 «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який передбачав запровадження мораторію на підвищення тарифів на певні життєво важливі для громадян країни послуги, зокрема й на послуги з розподілу природного газу. При чому, в першій редакції Закону, мораторій на підвищення тарифів на послуги з розподілу природного газу був запроваджений для всіх без виключення категорій споживачів, тобто як для побутових споживачів так і для споживачів, що не є побутовими (підприємства, установи, організації всіх форм власності).

В середині поточного року Законодавець запровадив зміни до вищевказаного Закону, якими мораторій на підвищення тарифів на послуги з розподілу природного газу для споживачів, що не є побутовими, було знято.

Для побутових споживачів все залишилось без змін.

Таким чином, згідно із положеннями Закону – для побутових споживачів послуги з розподілу природного газу - протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано продовжує діяти тариф, якій діяв на початок 2022 року. Для побутових споживачів Одеської області – це 1,09 грн. за 1 метр кубічний без урахування податку на додану вартість.

Для інших категорій споживачів тариф може бути переглянуто Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

В разі прийняття відповідних змін – ми обов’язково проінформуємо споживачів, що не є побутовими про новий розмір тарифу, однак, зауважу ще раз - для побутових споживачів тариф на послуги з розподілу природного газу зміні не підлягає.

 Яка ціна на сьогодні?

   На сьогодні на послуги з розподілу природного газу для споживачів всіх категорій продовжує діяти тариф, що встановлений наприкінці 2021 року. А саме, як я відповів у попередньому питанні, 1,09грн за 1 метр кубічний замовленої потужності.

Для побутових споживачів він продовжуватиме діяти й надалі.

Тобто, наше підприємство вже три роки не змінює вартість своїх послуг, при чому продовжує забезпечувати безпечне, надійне та цілодобове газопостачання мешканцям нашої області, не зважаючи на значні фінансові складнощі.

 Чи буде ціна збережена на 2025 рік?

Ще раз наголошую. Для побутових споживачів не передбачено жодних змін до місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано плюс шість місяців від цієї дати. 

Ми всі сподіваємось на нашу якнайшвидшу перемогу та закінчення війни й скасування воєнного стану.

Але якщо уявити, що воєнний стан буде скасовано в січні 2025 року, то можливе збільшення тарифів на послуги з розподілу природного газу для побутових споживачів відбудеться мінімум з вересня 2025 року.

Для споживачів, що не є побутовими, таких обмежень наразі не існує. І якщо НКРЕКП прийме відповідне рішення – для таких споживачів тариф буде збільшено з моменту, що буде передбачений відповідною постановою.

Зміст двох платіжок?

Якщо я правильно Вас зрозумів – мова йде про платіжки за газ, як за ресурс та за послугу розподілу природного газу.

Ця тема не нова. Ми вже декілька років активно інформували та продовжуємо інформувати мешканців нашої області про структурні зміни на ринку природного газу, що відбулись з моменту розподілення функцій постачальника природного газу (що реалізує природний газ як товар) та функції розподілу природного газу, що виконують так звані облгази, або юридично коректніше – Оператори газорозподільних систем.

Оператори газорозподільних систем – це природні монополії, які здійснюють свої функції з доставки придбаного вами у постачальника природного газу до вашої адреси.

Постачальники природного газу – не є монополістами та діють у ринковий спосіб. Тобто, споживач має право на свій власний розсуд обрати собі постачальника природного газу, але зобов’язаний для доставки газу користуватись послугами Оператора газорозподільних систем свого регіону.

В Одеській області Оператором газорозподільних систем є Акціонерне товариство «Одесагаз».

Тож, споживачі природного газу в нашій області отримують щомісячно два рахунки, один від свого постачальника природного газу, інший від АТ «Одесагаз» за послугу з розподілу природного газу.

 Для чого потрібно передавати показники лічильника до 5 числа?

Теж, абсолютно не нова тема. Але із задоволенням ще раз акцентую на неї увагу ваших читачів.

Враховуючи специфіку функціонування ринку природного газу – ми, як Оператор газорозподільних систем, маємо поінформувати інших учасників ринку про обсяги споживання природного газу по кожному, підкреслюю кожному, споживачу у звітному місяці.

Тобто, до 8 числа кожного місяця ми зобов’язані внести до спеціалізованої електронної платформи відповідні обсяги споживання в розрізі кожного особистого рахунку.

Обраховуються такі обсяги або за показниками лічильника, що передають нам споживачі у встановлений термін, тобто з 1 по 5 число наступного за звітним місяця, або, якщо такі показники не були передані – за розрахунковими значеннями.

Враховуючи те, що порядок обчислення «розрахункових» обсягів не є ідеальним – можуть виникнути проблеми, як із надмірними так і з заниженими значеннями.

Внесеними нами до Інформаційної платформи даними користуються постачальники природного газу, які відповідно формують рахунки за спожитий природний газ.

Тобто, щоб уникнути непорозумінь із некоректними рахунками – наполегливо просимо своєчасно передавати показники лічильника. Навіть якщо споживання природного газу у звітному місяці не було – потрібно передати показники, ідентичні попередньому місяцю.

В такому випадку всі рахунки будуть сформовані коректно.

Зазначу, що необхідність своєчасно передати реальні показники газового лічильника є не правом, а обов’язком кожного споживача природного газу.