Поиск по дате:

12 Декабря
декабря 2024
ПВСЧПСВ
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Новости

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський у листопаді поставив завдання кожному командирові бойових військових частин сформувати штатні підрозділи рекрутингу. У Генштабі вирішили, що так командирам буде легше вербувати добровольців і так вони зможуть доукомплектувати свої підрозділи. 

Як працюватиме нова система рекрутингу, чи зможуть маловідомі бригади конкурувати зі впізнаваними та які шанси, що в ТЦК та СП повністю заберуть функціонал щодо набору людей до війська, — читайте у матеріалі hromadske.

Ейчари по-армійськи

За рекрутинг у військових частинах раніше відповідала структура морально-психологічного забезпечення. Одні й ті самі люди шукали потенційних рекрутерів, нагороджували військовослужбовців, розслідували порушення дисципліни та стежили за психічним здоровʼям армійців. 

Сьогодні хтось 100 грамів випив, хтось когось, може, набив, а комусь треба звання Героя виписувати. Коли йому цей рекрутинг робити, незрозуміло. Це наша стандартна практика. У тебе є 24 години на добу, можеш ще собі 25-ту годину організувати, і в цю годину робити рекрутинг.Павло Нарожний, військовий експерт

У рекрутинговій агенції Lobby X відмічали невдоволення громадян, які намагалися влаштуватися на роботу до ЗСУ, бо не завжди отримували зворотний зв’язок від бригад. «Це ж, зокрема, зумовлено тим, що люди, які займаються з боку військових частин цією роботою, роблять це у вільний від основних обов’язків час», — каже керівник агенції Владислав Грезєв.

Тепер же в кожній бойовій частині має зʼявитися свій підрозділ рекрутингу. За інформацією джерела hromadske у Генштабі, бригадам поставили завдання виконати наказ Сирського до кінця цього року.

При чому має бути не один рекрутер, а група від 3 до 7 людей, залежно від чисельності бригади, повідомив наш співрозмовник. Він вважає, що виділити таку кількість кожен командир бригади «може собі дозволити».

Нині найуспішнішою в рекрутингу є Третя окрема штурмова бригада. 70-80% військових сьогодні — це добровольці, які прийшли через рекрутинг або які самі обрали бригаду в навчальному центрі й проходили окремий відбір, розповів hromadske керівник Київського рекрутингового центру цієї бригади Володимир Давидюк.

Та більшість бойових частин усе ще чекають на підмогу ТЦК та СП. У 81 окремій аеромобільній бригаді рекрутинговий центр створили відносно нещодавно, тож люди до них заходять переважно через територіальні центри комплектування, розповіла hromadske прессекретарка Валерія Скорик. 

А от 93 окрема механізована бригада «Холодний Яр» займається рекрутингом уже близько 10 місяців. Тут головні сержанти підрозділів самі для себе набирають людей. Командири бачать, кого беруть, а добровольці розуміють, під чиїм керівництвом працюватимуть.

Вони в нас їдуть на ротаційній основі. Поїхали на місяць, відпрацювали й повернулися назад у район. І так воно й буде відбуватися, тому що важко провести рекрутинг людині, яка не була на полі бою, яка не знає, що це таке.Іван Буряк, головний сержант бригади 93 окремої механізованої бригади «Холодний Яр»

Білборди самі себе не оплатять

В усіх бригадах, з якими спілкувалося hromadske, наказ про штатних рекрутерів оцінюють позитивно. Інше питання: як маловідомим бойовим частинам заохочувати до себе людей.

«Буде породжена конкуренція між підрозділами. Конкуренція неодмінно породить якість — як самої роботи рекрутингу, так і роботи у військових частинах до людей. Тому що популізмом, фотографіями й відео ти не завжди затягнеш людей. Потрібно ще затягувати своїми діями й відповідностями своїх слів», — вважає Іван Буряк. 

Експерт Павло Нарожний припускає, що для штатних рекрутерів можуть установити KPI, скільки людей вони повинні залучити у свої бригади за певний термін — тиждень чи місяць. І бригади будуть змушені між собою конкурувати.

«І от людина їхала в Центр рекрутингу, дорогою побачила 25 білбордів Третьої штурмової, 5 білбордів П’ятої штурмової, а, наприклад, Тридцять другої ОМБр не побачила, бо їх немає. Вона приїжджає і каже: “Ну я таку бригаду не знаю”. А люди-то потрібні в усіх бригадах», — зазначив Нарожний.

Владислав Грезєв відзначає: кожна бригада має краще працювати над медійною частиною, розвивати свої пресслужби. Мовляв, важливо «підсвічувати» командирів, показувати їхні сильні сторони, розкривати культуру, звичаї, традиції в бригаді, специфіку роботи. Цього майбутніх штатних рекрутерів будуть навчати.

Та на успішну рекламну кампанію з рекрутингу потрібні кошти. Де їх узяти? Військовий експерт і засновник благодійної організації не знає відповіді на це питання: 

Я собі не уявляю ситуації, коли до мене прийде комбриг якоїсь бригади й попросить надати 5 млн гривень на проведення кампанії рекрутингу. У нас немає цих грошей. У мене стоять заявки на зарядні станції та радіостанції. А якщо я зроблю збір в інтернеті й скажу, що нам треба зібрати 5 млн на рекламу рекрутингу, ніхто на це грошей не дасть. Це абсолютно нереально зібрати.Павло Нарожний, військовий експерт, співзасновник благодійної організації «Реактивна пошта»

Співрозмовник hromadske у Генштабі ЗСУ зауважує: кожен командир бригади, який буде створювати підрозділ рекрутингу, матиме окрему юридичну особу та власний фінансовий рахунок. Шукати кошти командири зможуть «у різні способи, не заборонені законодавством».

У Збройних силах також є окрема програма, яка передбачає видатки на заходи агітації. Якщо раніше кошти спрямовували лише на Центри рекрутингу й територіальні центри комплектування, то тепер, за даними hromadske, їх отримають і підрозділи рекрутингу військових частин.

Заглянути в очі майбутньому командиру

«Рекрутер — це окрема професія. Це певний фах, цього теж треба вчитися», — каже уповноважений Міноборони з питань рекрутингу Олексій Бежевець. 

Він зазначає, що зараз закінчують розробляти методичні рекомендації про те, як шукати людей, як проводити співбесіди, як взаємодіяти з кандидатами онлайн тощо. 

У рекрутера не просто мають бути комунікаційні здібності, а ще й попередній досвід. Людина має класно орієнтуватися в Збройних силах або в Силах оборони загалом: де, хто, чим займається, яка специфіка тієї чи тієї посади і який це має вигляд на практиці. Не просто, як це прописано у статутах, а чим реально займається людина з ранку до ночі на тій чи тій посаді, щоб можна було пояснити це добровольцю.Олексій Бежевець, уповноважений Міністерства оборони України з питань рекрутингу

Владислав Грезєв із Lobbi X вважає, що рекрутери повинні бути комунікабельними, мультизадачними, вміти знайти підхід до будь-яких людей і розвʼязувати складні завдання. Досвід роботи у сфері підбору персоналу був би плюсом.

На думку речниці 81 бригади Валерії Скорик, ідеальний рекрутер — людина з бойовим досвідом, яка раніше служила в бойовому підрозділі. Мовляв, військові, які служать у бригаді від року, добре знають начальників служб, командирів підрозділів і специфіку роботи.

Працівникам ТЦК час писати рапорти?

Рекрутинг справді працює, і це відзначають як у Генштабі, так і в бригадах. Та водночас кількість мобілізованих через центри комплектування поки що значно вища. 

Військовий експерт Павло Нарожний упевнений: рекрутинг все одно не дасть потрібної кількості мобілізованих, адже не всі бажають йти в армію. Тому повістки й примусова мобілізація залишаться.

Натомість сержант Іван Буряк із 93 бригади певен, що рекрутинг міг би повністю перейняти на себе функціонал із набору людей до війська, а інші функції ТЦК та СП могли б здійснювати у ЦНАПах. Але для цього є одна важлива умова.

Коли люди будуть усвідомлювати, що якщо вони не підуть, то в них не буде тих чи тих можливостей у цивільному житті, тоді рекрутинг себе повністю зможе замінити. І це саме буде здорова конкуренція, коли люди самі будуть шукати, до кого хочуть долучитися.Іван Буряк, головний сержант бригади 93 окремої механізованої бригади «Холодний Яр»